Papouščí zoologická zahrada byla založena v květnu 2008 a své brány otevřela veřejnosti v srpnu 2011.

Nebylo to ovšem tak jednoduché, jak by se mohlo zdát z této jedné jediné věty.

Co předcházelo vzniku zoo se dozvíte v následujícím příběhu…

Píše se rok 1969 a tehdy malý kluk dostává od svých rodičů několik párů andulek /Melopsittacus undulatus/. Staví se první klece a odchovy na sebe nenechaly dlouho čekat. A to je samozřejmě první impuls k pořízení dalších nových druhů papoušků a postupné rozšiřování celého chovu.

Například od roku 1978 se daří pravidelné odchovy papoušků fischerových (dnes agapornis Fischerův – Agapornis fischeri), rosely pestré (Platycersus eximius), žlutohlavé (Platycersus adscitus) a rosely penant (Platycersus elegans). Dnes se jedná o běžně chované papoušky, ale v té době šlo o vzácné druhy a vůbec vlastnit je či dokonce odchovávat mláďata bylo zcela výjimečné, zvlášť pak pro mladého chlapce. Jako další, už větší a vzácnější papoušky se daří získávat od starších a zkušených chovatelů prakticky z celého Československa. Jedna z cest vedla i do Brna k chovateli panu Slavíčkovi, od kterého se daří získat 1 pár papoušků červenočapkových (Purpureicephalus spurius) a pár barnardů zelených (Barnardius barnardi). Tito papoušci byli přivezeni panem Slavíčkem z Rakouska a v celém Československu bylo mezi chovateli jen několik málo jedinců (1980). Také se podaří sestavit slušnou kolekci arating. Zde stojí za zmínku úspěšný odchov u arating kaktusových (Aratinga cactorum) a oranžovočelých (Aratinga canicularis). Rodičovský pár arating kaktusových byl i se čtyřmi odchovanými mláďaty vystavován v roce 1988 na výstavě Ornita Bratislava. Další odchovy pak například na výstavě Exota Olomouc (1987 a 1989). V roce 1980 se podaří sestavit pár arů marakán (Ara maracana) a následuje jejich úspěšný odchov v r. 1987. Byl to druhý odchov v tehdejším Československu. Veškeré odchovy byly rovněž publikovány v knihách Milana Vašíčka z Lipníku nad Bečvou.

Po revolučním roce 1989 se uvažuje o další činnosti. Je založena „Farma Ara“, která se specializuje na umělý odchov a prodej krotkých „pet“ zvířat. Bylo nutné vybudovat inkubační místnost, odchovnu mláďat, výstavní a prodejní pavilon klecí, hraček a krmiv pro papoušky. Tyto prostory slouží potřebám zoo i nyní. V tomto období se majitelé farmy Ara pravidelně účastní a přednáší na různých seminářích, pořádaných zejména redakcí časopisu Papoušci.

V roce 2001 zavítala do Bošovic Rosemary Low, přední anglická ornitoložka a autorka mnoha publikací o papoušcích. O rok později přijal pozvání Matthias Reinschmidt, kurátor Loro Parque na Tenerife – největší sbírky papoušků na světě.

Kromě dlouhodobé spolupráce s redakcí časopisu Papoušci byly příspěvky ze života papoušků na farmě Ara publikovány např. v tehdy prestižním časopise Koktejl (březen 2000), Business Brno (1999), Náš miláček (2002), Petmedia (2007) a v celé řadě regionálního tisku. Velmi zajímavé záznamy pořízené na farmě vysílala televize Prima v pořadech Receptář prima nápadů a Jak se staví sen. Do tohoto pořadu byl výhercům darován papoušek – odchov z farmy Ara. Česká televize zde natáčela v letech 2004 a 2005 reportáže pro Toulavou kameru. V knize Toulavá kamera č. 1 je farma Ara rovněž představena (2005). Ručně dokrmeného papouška si na farmě pořizuje pan Jaroslav Kunc z umělecké agentury Jiřího Korna nebo výtvarník David Černý.

Přelomovým rokem se stává rok 2004, kdy se definitivně rozhodlo o tom, jakou cestou se vydat. Je zpracována koncepce rozvoje chovu papoušků, včetně chovatelského zařízení. Daří se vybudovat první pavilon, který by měl sloužit k chovu převážně jihoamerických papoušků. Veškeré expozice jsou vyrobeny z velmi nadstandardního nerezového materiálu včetně nerezových sítí. Nedílnou součástí celého areálu je také zahrada, která prakticky vzniká současně. Dalším krokem v realizaci plánů je vymyslet způsob, jak toto zařízení ukázat veřejnosti, ale nejen toto zařízení, ale určitou citlivou formou seznamovat širokou veřejnost s tím, jak o papoušky pečovat, jaké pro ně vytvořit prostředí, aby se v lidské péči cítili co možná nejlépe. V podstatě jediným způsobem bylo založení zoologické zahrady. A zde začíná další nová etapa.

Vzniká Papouščí zoologická zahrada, které je udělena licence k provozování zoo – květen 2008. Tuto licenci uděluje Ministerstvo životního prostředí.

Dokončuje se hlavní pavilon s 80 expozicemi včetně veškerého technického zázemí (skladu krmiv, ovoce a zeleniny, úklidových místností, přípravny krmiv aj). Do provozu je uvedeno Centrum ekologické výchovy ke konání výstav a přednášek.

Své brány pro veřejnost zoo otvírá o tři roky později a to 1. srpna 2011. V zoo bylo možné pozorovat asi stovku papoušků v 19 druzích. Mediálním partnerem se stává pan Bedřich Maleček. Součástí zahrady je „pozorovatelna“, což je altán s posezením k nerušenému pozorování papoušků, malý dětský koutek se zvířátky a posezení na terase v Café Kakadu.

Během roku 2012 probíhá rozsáhlá rekonstrukce pavilonu, který byl vybudován v roce 1990 a nyní by měl sloužit pouze pro amazoňany. Vzniká dvacet zcela nových prostorných expozic pro dvacet párů amazoňanů. Slavnostní otevření je naplánováno na červen 2013.

Nejvýznamnější událostí roku 2012 byl křest tří mláďat arů araraunů (Ara ararauna) nalíhlých v zoo (8.7.2012). Kmotry byli starosta obce Bošovice pan Jaroslav Šimandl, velvyslanec Venezuely J. E. pan Víctor Julián – Hernández León a kapitán fotbalové Zbrojovky Brno pan Petr Švancara.

Každým rokem jsou postupně získávány nové druhy papoušků a daří se i odchovům. V roce 2017 se zoo může pochlubit mládětem vzácného amazoňana nádherného (Amazona pretrei) a bylo to první odchované mládě v českých a slovenských zoologických zahradách. Papouščí zoologická zahrada se postupem času dostává do podvědomí lidí a rok co rok navštíví zoo více a více návštěvníků z řad laické i odborné veřejnosti z tuzemska i ze zahraničí.

Do zoo zavítal v roce 2016 kurátor Loro Parqu na Tenerife Juan Cornejo, nejprestižnější chovatelé z Austrálie, Indie či Ameriky, chovatelé z moskevské a také vídeňské zoo. Několikrát přijíždí do bošovské zoo významný chovatel papoušků a autor několika odborných knih Tony Silva, žijící v současnosti na Floridě.

V roce 2017 je v zoo chováno přes 200 kusů papoušků ve více jak 50 druzích a dle zpracované koncepce rozvoje by se zoo měla pomalu rozvíjet i nadále.

Vybudovat a uvést do provozu zoologickou zahradu je nejvyšším stupněm, kam lze v chovatelství dojít. Bohužel lidský život je na zoologickou zahradu krátký a proto nezbývá nic jiného, než jen doufat, že i další generace bude v této náročné činnosti, vlastně poslání, pokračovat.

Je nutné poděkovat všem, kteří se podíleli na realizaci našich plánů, všem našim přátelům a sponzorům, kteří nás podporují.

Děkujeme

Vlastimil a Hana Škrhákovi